Zimowe problemy kierowców
hours
ul. Goździkowa 14A/5
35-084 Rzeszów

Baza wiedzy pomocy drogowej

Zima jest kłopotliwą porą roku dla kierowców. O ile w lecie nie ma większych problemów z samochodem, w zimie pojawia się wiele z nich. Warto więc już wcześniej przeczytać nieco o ich rozwiązywaniu. Możemy je podzielić na te mniej i bardziej poważne. Z niektórymi bowiem możemy poradzić sobie sami, a niektóre będą wymagały pomocy fachowców.

Problemy z zamarzaniem
Najczęściej w samochodach zimą zamarza zamek albo drzwi. Na pierwszy z problemów istnieje kilka sposobów. Kiedy nie możemy otworzyć zamka samochodu, najlepiej ogrzać klucz ogniem z zapalniczki lub zapałek. Po ogrzaniu delikatnie próbujemy wepchnąć go w zamek. Lód powinien szybko puścić. A kiedy nie mamy przy sobie ognia? Można wrócić do domu i polać klucz do auta wrzątkiem. Czasami pomaga również samo przyłożenie palca do zamka, jeśli jest on tylko zamarznięty na powierzchni, to szybko stopnieje. Kiedy natomiast zamarzły całe drzwi samochodu w żadnym wypadku nie można ich szarpać. Ryzykujemy wówczas albo pęknięciem klamki albo zniszczeniem uszczelek. Najlepiej po prostu kupić odpowiedni preparat i spryskać nim szczeliny przy drzwiach. Po chwili lód powinien puścić. Taki preparat znajdziemy na każdej stacji benzynowej.

Kiedy auto nie ruszy
Częstym zimowym problemem jest również brak odzewu ze strony auta. Rano chcemy jechać nim do pracy lub zawieźć dzieci do szkoły, a samochód w ogóle nie zapali. Najczęściej winny temu jest akumulator, który rozładowuje się na mrozie. Jednak przyczyna problemów z rozruchem pojazdu może być też całkiem inna. Czasami jest to zatkany filtr paliwa, innym razem awaria świec zapłonowych. Kiedy samochód nie rusza, nie możemy go po prostu odwieźć do mechanika. Jedynym rozwiązaniem jest więc wezwanie kogoś na pomoc, by móc jak najszybciej ruszyć w podróż. Najlepiej w takim wypadku zadzwonić po pomoc drogową, która w krótkim czasie dotrze na miejsce. Fachowcy szybko sprawdzą, co jest przyczyną awarii i ją usuną, bez potrzeby holowania.
Innym poważnym problemem jest utknięcie samochodu w zaspie. Nie wszystkie drogi są odśnieżane na czas, a niektóre z nich rano mogą być mocno zasypane śniegiem. Kiedy auto się w nim zakopie, rzadko kiedy możemy na to cokolwiek poradzić. Pomaga tylko wyciągnięcie go z zaspy. Tutaj również można liczyć na pomoc drogową, która szybko dotrze na miejsce i pomoże wyciągnąć samochód ze śniegu.