Wymiana koła w samochodzie – krok po kroku
hours
ul. Goździkowa 14A/5
35-084 Rzeszów

Baza wiedzy pomocy drogowej

Nagle na trasie może pojawić się problem z kołem. Na jezdni może być coś twardego, co przebije gumę lub po prostu opona pęknie samoczynnie z powodu wad w budowie czy innych czynników. Nie możemy kontynuować jazdy, więc trzeba jak najszybciej zjechać w bezpieczne miejsce i zmienić koło. Nie jest to wcale takie trudne.

Samodzielna wymiana koła
Aby wymienić koło samodzielnie, należy zjechać na twardą nawierzchnię, w odpowiedniej odległości od drogi, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie, jak i innych kierowców. Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość. Wówczas należy ustawić za pojazdem trójkąt ostrzegawczy. Do wymiany koła będzie potrzebny podnośnik, koło zapasowe i klucze do kół. Zanim przystąpimy do dzieła, trzeba unieruchomić samochód. Pomogą w tym specjalne kliny albo po prosty cegły czy większe kamienie. Teraz czas na poluzowanie śrub mocujących. Warto to zrobić teraz, bo kiedy samochód będzie w górze, na pewno zadanie będzie trudniejsze. Po poluzowaniu śrub możemy już podnieść pojazd za pomocą podnośnika. Kiedy samochód jest już w górze, odkręcamy całkiem śruby, zdejmujemy oponę i zakładamy w jej miejsce nową. Przykręcamy nowe koło śrubami, najlepiej na krzyż, czyli po kolei śruby znajdujące się po przekątnej. Teraz możemy opuścić samochód, schować pomoce i stare koło do bagażnika. Na najbliższej stacji warto teraz sprawdzić ciśnienie w kołach.

A jeśli sami nie damy rady?
Odpowiednia wymiana koła jest bardzo ważna. Wszystkie kroki należy zrobić dokładnie i ze skupieniem, bo inaczej z dalszą podróżą będzie się wiązało ryzyko. Może się zdarzyć również, że w bagażniku nie będziemy mieli podnośnika albo kluczy. Wówczas samodzielna zmiana opony nie jest możliwa. Wtedy najlepszym wyjściem będzie telefon do pomocy drogowej. Wiele firm nie tylko holuje samochody, ale też pomaga w mniej poważnych problemach. Fachowcy szybko zmienią koło i będziemy mieli pewność, że czynność została dokładnie wykonana. Jeśli nigdy nie zmieniałeś koła i mimo wszystko nie wiesz, jak się do tego zabrać i zależy Ci na czasie, po prostu zadzwoń po pomoc drogową, to najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji.