Jaki się uchronić przed awarią samochodu?
hours
ul. Goździkowa 14A/5
35-084 Rzeszów

Baza wiedzy pomocy drogowej

Obojętne czy samochód psuje się na trasie czy też zaraz po domem. Przed wieloma awariami można się ustrzec już wcześniej, bo stanowią one zazwyczaj efekt zaniedbania z naszej strony. Profilaktyka w przypadku samochodów jest bardzo ważna i należy systematycznie sprawdzać stan pojazdu.

Systematyczne dbanie o stan samochodu
O stan samochodu należy dbać cały czas. Wiele osób jednak nie zajmuje się swoim autem póki dobrze działa i dopiero podczas awarii są zadziwieni jego stanem. A kiedy auto nie jest co jakiś czas sprawdzane, awaria na drodze może zdarzyć się w każdej chwili i w dodatku być bardzo poważna. Istotną rzeczą jest choćby dbanie o odpowiednią ilość paliwa w baku. Nie ma co liczyć, że na trasie będzie stacja benzynowa, szczególnie jeśli nie znamy dobrze okolic, w jakie się udajemy. Warto już wcześniej pomyśleć o zatankowaniu auta, bo inaczej może się okazać, że jego awaria ma bardzo prostą przyczynę – w baku nie ma paliwa. Zostaje nam wtedy iść na piechotę do najbliższej stacji albo po prostu wezwać pomoc drogową, która dowiezie paliwo. Aby uniknąć usterki samochodu, trzeba również zadbać o stan innych płynów eksploatacyjnych.

Pielęgnacja samochodu latem i zimą
W lecie wiele kierowców narzeka na awarie klimatyzacji, które podczas upałów oznaczają znacznie obniżony komfort jazdy. Klimatyzacja powinna być serwisowana zawsze przed rozpoczęciem sezonu letniego, a jej używanie zalecane jest nawet zimą. Wówczas nie doprowadzimy do zastoju systemu i jego awarii latem. Jeśli chodzi o pielęgnację samochodu zimą, to jest ona szczególnie ważna. Inaczej samochód może odmówić posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Warto więc zabezpieczać zamki przed zamarzaniem specjalnymi preparatami, jak i przed większym mrozem nasmarować też uszczelki drzwi. Kiedy samochód stoi na mrozie, na noc lepiej wyjąć akumulator i umieścić go w ciepłym miejscu. Pomocne będzie także cykliczne przepalanie samochodu, by silnik pozostał sprawny i nie zawiódł nas w konkretnym momencie.