Foteliki samochodowe dla starszych dzieci
hours
ul. Goździkowa 14A/5
35-084 Rzeszów

Baza wiedzy pomocy drogowej

Czas, w którym dziecko wyrasta z fotelika dla maluchów jest szczególnie ważnym wydarzeniem, zwłaszcza jeśli dziecko do tej pory podróżowało jedynie tyłem do kierunku jazdy. Dla wielu rodziców jest to również problem zakupowy. Wybór fotelika samochodowego nie jest prostą sprawą w dobie gdy na rynku dostępne są zarówno bezpieczne modele, jak również te, w których żaden rodzic nie powinien umieszczać swojego dziecka. Jak zatem dokonać właściwego wyboru? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na testy, które przeprowadzane są przez niezależne organizacje, na przykład ADAC.

Dzięki nim można dowiedzieć się jak dany model fotelika zachowuje się w przypadku zderzenia i czy rzeczywiście jest w stanie należycie zabezpieczyć dziecko. Należy również mieć na uwadze, że fakt posiadania przez foteliki homologacji ECE R44/04 nie jest równoznaczne z tym, że fotelik przeszedł odpowiednie testy. Oznacza to tylko tyle, że fotelik dopuszczony jest do sprzedaży, a prawo jest w tej kwestii bardzo liberalne. Rodzic sam musi więc wykazać się rozwagą i odrobiną wysiłku, aby znaleźć odpowiedni model fotelika dla swojego dziecka. Na szczęście w przypadku fotelików samochodowych dla starszych dzieci nie jest to takie trudne, gdyż wybór w tym przypadku jest bardzo duży. Najwięcej modeli znajdziemy oznaczonych kategorią wagową 15-36 kg. W tego typu fotelikach można przewozić dzieci począwszy od wieku 4 lat, aż do momentu, gdy nie wyrosną one z fotelika. Foteliki dla starszych dzieci można znaleźć również pod nazwą siedzenia podwyższające. Nie należy jednak mylić ich z osławionymi podstawkami, z którymi często bywają kojarzone. Te bowiem nie są w stanie we właściwy sposób ochronić dziecka. Podczas wypadku często powodują wyślizgiwanie się dziecka spod pasu biodrowego, nazywane branżowo efektem nurkowania. W ten sposób narażają dziecko na poważne uszkodzenia wątroby, śledziony i jelit, a nawet życia. Dodatkowo brak oparcia i boków nie chroni odpowiednio tułowia dziecka.

Jak zatem powinien wyglądać właściwy fotelik samochodowy dla starszaka? Przede wszystkim powinien posiadać specjalne szczeliny bądź uchwyty, przez które można przeciągnąć pas bezpieczeństwa. Umożliwia to jego prawidłowe poprowadzenie, dzięki czemu pas barkowy nie przechodzi przez szyję, ani co gorsze przez głowę dziecka. Tego typu foteliki, tak jak każde inne najlepiej wybierać w sklepie stacjonarnym, gdzie wykwalifikowany sprzedawca dopasuje odpowiedni model do potrzeb dziecka oraz do samochodu.

Alternatywą dla starszych dzieci mogą być również specjalne nakładki na pasy. Dzięki nim pasy bezpieczeństwa leżą prawidłowo dopasowane do wzrostu dziecka. Adaptery do pasów, takie jak Smart Kid Belt mogą być stosowane u dzieci w wieku 5-12 lat. Ich dużą zaletą są niewielkie rozmiary i waga, dzięki czemu można wykorzystywać je w taksówkach, autokarach oraz wszędzie tam, gdzie nie ma odpowiednich, zapewniających bezpieczeństwo fotelików.

Więcej informacji w serwisie www.ranking-foteliki.plPomoc Drogowa radzi: jakie foteliki samochodowe dla starszych dzieci