Kiedy czas na zmianę fotelika?
hours
ul. Goździkowa 14A/5
35-084 Rzeszów

Baza wiedzy pomocy drogowej

Zmiana fotelika samochodowego na nowy powinna odbyć się wtedy, gdzie dziecko wyrośnie z dotychczasowego egzemplarza. Tymczasem wielu rodziców decyduje się na ten krok zbyt szybko i w konsekwencji wozi swoje dziecko w za dużym dla niego foteliku. Dlaczego nie warto się spieszyć z taką decyzją i kiedy powinno się dokonać zmiany?

Zbyt duży fotelik może stwarzać dla dziecka zagrożenie. Przede wszystkim istnieje ryzyko zbyt luźnego zapięcia pasów, z których dziecko może się wysunąć. Drugim aspektem są testy zderzeniowe. Nie bez powodu, każdy producent fotelików, oznacza dla jakiego przedziału wagowego jest dany fotelik. Najniższa i najwyższa waga oznacza obciążenie, przy którym wykonane zostały testy zderzeniowe. Jeżeli więc w foteliku z kategorii 9-18 kg umieścimy dziecko o wadze 7 kg, nie wiemy czy fotelik podczas wypadku będzie w stanie utrzymać takie dziecko. Zasada ta działa również w odwrotną stronę, tzn. gdy dziecko waży więcej niż maksymalna dopuszczalna waga, należy zmienić fotelik. O zmianie fotelika na większy decyduje też tzw. linia głowy i linia oczu. Pierwszą z nich stosuje się przy zmianie fotelika 0-13 kg na większy. Oznacza to, że gdy główka dziecka zaczyna wystawać poza górną krawędź fotelika, czas na nowy model. Sytuacja ta obowiązuje wyłącznie w przypadku tej kategorii fotelików. W każdej kolejnej bierze się pod uwagę w analogiczny sposób linię oczu. Kolejną zasadą, której należy się trzymać jest zmiana fotelika w przypadku, gdy pasy uniemożliwiają poprawne zapięcie dziecka.

Warto również poruszyć temat fotelików RWF. Obecnie wszystkie foteliki dla niemowląt dostępne są wyłącznie w opcji mocowania tyłem do kierunku jazdy. Zdecydowana część rodziców przesadza swoje dzieci do tradycyjnych fotelików tak szybko jak to możliwe. Zobacz więcej Kiedy czas na zmianę fotelika dla dziecka

Tymczasem zaleca się, aby dzieci były przewożone w taki sposób aż do 4 roku życia. Skandynawowie od lat korzystają z tej możliwości, ponieważ z ekspertyz wynika, ze taki sposób ma większa możliwość uchronić dziecko przed ewentualnymi obrażeniami.

Dyskusyjną kwestią są również podstawki. Od kiedy w Polsce wprowadzono obowiązek wożenia w ten sposób dzieci aż do osiągnięcia przez nie 150 cm, wielu rodziców decyduje się przewozić swoje pociechy własnie w takim urządzeniu. To nie jest jednak bezpieczna opcja, dlatego zaleca się korzystanie ze specjalnych fotelików 15-26 kg. Chronią one przed urazami bocznymi, a także nie narażają dziecka na wysunięcie się spod pasu biodrowego podczas zderzenia (tzw. efekt nurkowania).

Podsumowując, zmiana fotelika powinna odbywać się wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Fotelik to nie kurtka, którą kupuje się na przyszłość, aby dziecko mogło chodzić w niej przez więcej niż jeden sezon. Odpowiednio dobrany fotelik może ochronić zdrowie, a nawet życie dziecka, dlatego powinien być dopasowany do potrzeb malucha.

Więcej informacji o tym kiedy należy zmienić fotelik na stronie www.ranking-foteliki.pl.

Porady od SPEDOR - Pomoc Drogowa dla Ciebie