Awaria samochodu na autostradzie - jak się zachować w takiej sytuacji?
hours
ul. Goździkowa 14A/5
35-084 Rzeszów

Baza wiedzy pomocy drogowej

Większa lub mniejsza awaria samochodu może Cię spotkać w każdym momencie na trasie. Jeśli znajdujesz się w mieście lub na niezbyt ruchliwej drodze, wystarczy zjechać na pobocze, ustawić trójkąt ostrzegawczy i wezwać pomoc drogową. Ci, którzy chcą - mogą próbować dokonywać napraw na własną rękę. Wiele wątpliwości budzi jednak kwestia holowania samochodu na autostradzie. Czy to jest w ogóle dozwolone? Jak do tej kwestii mają się przepisy Kodeksu drogowego?

Kodeks drogowy bardzo jasno określa, jak powinien zachować się kierowca, którego pojazd uległ awarii na autostradzie. Jeśli z jakiegoś powodu przepisy ruchu drogowego zostaną naruszone, służby porządkowe mają twardą podstawę do tego, aby ukarać osoby, które do tych przepisów się nie stosują. Miej na uwadze, że autostrada jest bardzo specyficzną drogą, a łamanie zasad na niej obowiązujących może stwarzać poważne zagrożenie życia i zdrowia Twojego oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Artykuł 31 ustęp 2 Kodeksu drogowego jasno określa, że holowanie samochodu na autostradzie przez kierowców nie posiadających do tego odpowiednich uprawnień, jest niedopuszczalne. Dozwolone jest to jedynie przez odpowiednie służby, dysponujące przeznaczonym do tego celu sprzętem. Pomoc drogowa na autostradzie może holować auto do najbliższego zjazdu lub miejsca obsługi podróżnych. Wynika to z przepisów dotyczących ograniczenia prędkości. Na autostradzie maksymalna dozwolona prędkość wynosi 140 km/h. Z kolei prędkość samochodu holowanego wynosić może co najwyżej 60 km/h. Z tego też względu pojazdy holujący oraz holowany mogłyby stwarzać realne zagrożenie, powstałe w wyniku spowolnienia ruchu.

Jak się zachować? Przede wszystkim zachowaj spokój. Najpierw musisz ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m za samochodem oraz włączyć światła awaryjne. Jeśli stan samochodu na to pozwala, należy skierować go na pas awaryjny. Pamiętaj o odpowiednim oznaczeniu pojazdu. Dzięki temu Twój samochód nie będzie zagrożeniem dla bezpieczeństwa innych kierowców. Kiedy już właściwie oznakujesz samochód, musisz wezwać odpowiednie służby. Najszybszą pomoc uzyskasz dzwoniąc do firmy specjalizującej się w holowaniu samochodów na autostradzie lub na numer 112. Skontaktuj się także z obsługą autostrady. Teraz pozostaje Ci czekać na ratunek. Co prawda nie ma jasno określonego przepisu regulującego kwestię pobytu kierowcy niesprawnego samochodu, ale zaleca się oczekiwanie na pomoc poza barierkami autostrady. Uczestnicy ruchu drogowego są różni i aby uniknąć poszkodowania w wyniku kolizji z brawurowym lub nieuważnym kierowcą, bezpieczniej dla Ciebie będzie czekać na pomoc drogową właśnie poza pasem awaryjnym.