5 najczęstszych awarii auta
hours
ul. Goździkowa 14A/5
35-084 Rzeszów

Baza wiedzy pomocy drogowej

Jeszcze zanim awaria samochodu Ci się przytrafi, warto zapoznać się z najczęstszymi usterkami, z którymi możesz mieć do czynienia. Wówczas będziesz wiedzieć, co stało się z Twoim samochodem, a może nawet samodzielnie poradzisz sobie z jego naprawą.

1. Awaria układu hamulcowego
Awaria hamulców zawsze jest poważną sprawą i nie należy jej bagatelizować. Regularne kontrolowanie płynu hamulcowego jest tutaj kluczowe. Jeśli jednak już dojdzie do usterki, winne mogą być zużyte klocki hamulcowe, a nawet zagotowanie płynu hamulcowego. Druga z przyczyn jest bardzo poważna. Może do niej dojść przez długotrwałe hamowanie albo wiek płynu hamulcowego. Wówczas pedał hamulca się zapada i nie można zahamować. W takiej sytuacji nie można panikować lecz zwolnić obroty samochodu i po prostu udać się do mechanika. Jeśli zaś sytuacja jest bardzo niebezpieczna, hamujemy na ręcznym i czekamy na pomoc.

2. Przebita opona
Tej awarii chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Nie da się temu zapobiec, więc lepiej wiedzieć jak sobie poradzić w takiej sytuacji. Winą przebitej opony może być ciało obce na jezdni, gwóźdź, kamień albo nawet gwałtowne najechanie na krawężnik. Nie pozostaje nam wtedy nic innego jak ustawić samochód w bezpiecznej odległości od trasy ruchu, włączyć światła awaryjne, umieścić za nim trójkąt ostrzegawczy i wymienić koło. Jeśli zaś sami nie damy rady tego zrobić, trzeba zadzwonić po pomoc drogową.

3. Awaria sprzęgła
Na trasie można stracić sprzęgło, ponieważ często ulega ono awarii przy intensywnej eksploatacji. I tutaj już sami sobie nie poradzimy, należy jak najszybciej zadzwonić po pomoc. W szczególnej sytuacji, można samochodem podjechać do najbliższego warsztatu, ale nie jest to zalecane. Prowadzenie samochodu bez sprzęgła jest trudne i może stwarzać zagrożenie na drodze z powodu braku płynności ruchu lub częstego gaśnięcia auta.

4. Elektryka samochodu
Często awarie pojazdu spowodowane są błędami w elektryce. Przyczyn tego może być bardzo wiele – spięcie w instalacji, wada fabryczna, rozładowanie przeciążonego akumulatora, przepalenie bezpiecznika itp. Aby nie doprowadzić do awarii elektryki, trzeba dbać szczególnie o akumulator, czyli nie doprowadzać do jego wyładowania, a na krótkich dystansach nie korzystać z wszystkich możliwych funkcji pojazdu – podgrzewanych foteli, klimatyzacji, szyb, radio. Akumulator rzadko kiedy będzie w stanie wtedy nadrobić straconą energię i szybko się rozładuje po takich trasach.

5. Usterki silnika
Zatarcie, zerwanie paska rozrządu, awaria turbiny – to tylko niektóre powody usterki silnika. Aby ich uniknąć należy cyklicznie wymieniać olej silnikowy i sprawdzać jego poziom. Możesz również przewidzieć awarię turbiny, która często objawia się spadkami mocy silnika, zadymieniem spalin albo głośniejszą pracą turbosprężarki. Jeśli odpowiednio wcześniej nie zareagujesz, czeka Cię wysoki koszt naprawy uszkodzonych podzespołów.